top of page
Patlamış Mısır Güz

Spiritüel film önerileri

Bazı filmler vardır,içinde uyanışınıza katkı sağlayacak mesajlar içerir,işte burda yolculuğunuzda farklı bakış açılarından bakarak,ilerleyebilmenize fayda sağlayabilecek, filmleri listeledim .Büyük bir kısmı ilahi ilamla yazılmış ve çekilmiştir. 

IMG_9493_edited.jpg

DİNGİN SAVAŞCI

Olimpiyatlara hazırlanan kibirli bir sporcunun spiritüel yolculuğunun  gerçek  yaşam hikayesine dayanıyor.Kahramanımız Dan Millman bu  bu yolculukdaki açılımlarını  bir çok kitabında paylaşıyor. özellikle hayat amacınızı merak ediyorsanız,"Hayatınızın amacı "kitabını okumanızı tavsiye ederim.

IMG_9435 2.jpg

BARAKA

Kitapdan uyarlanan bu filmde geçen temaların hepsi,insan deneyiminde ortak olduğu için bu filmin çok tartışıldığını düşünüyorum.Özgürlük, ölüm, ıstırap, kayıp, bağışlama, aile, ilişkiler, günah, Tanrı, İsa, Kutsal Ruh.  Bu temalar göz önüne alındığında, kendimi zihinsel jimnastik yaparken ve kendi kişisel inançlarımı düşünürken ve yansıtırken buldum.Çok duygusalsanız yaa küçük bir çocuğunuz varsa filmin başını biraz hızlı geçmek isteyebilirsiniz,biraz üzücüydü, ama sonrası gerçekten çok güzel açılımlar yapan kainatı,Yaradan'ı daha iyi anlayıp onun adaletini idrak etmenize çok katkı sağlayan bir film.Özellikle bu dünyayı adil bulmuyorsanız,Yaradan'a kızgınsanız mutlaka izlemenizi öneririm.

IMG_10359EBC6515-2.jpeg

DOKTOR STRANGE SERİSİ

Marvel çizgi romanından uyarlanmış bu filmde astral seyahat boyutlar,enerjiyi yönlendirme,telepati telekinezi herseye var bu filmde.Doctor Stephen Strange işinde oldukça başarılı olan bir beyin cerrahıdır, fakat korkunç bir trafik kazasından sonra ellerini düzgün kullanamaz hale gelir. Çaresiz duruma düşen Strange, Jonathan Pangborn adındaki belinden aşağısı felçli bir hastanın mucizevi bir şekilde iyileştiğini öğrenir ve Pangborn, Strange'i Himalayalar'da bulunan Kamar-Taj'a yönlendirir. Burada Kadim Kişi (Ancient One) ve onun öğrencileri ile tanışan Strange'i hiç tahmin etmediği bir macera beklemektedir.Bu filmden aklımda kalanlar:

DüşündüğünüzdenDaha Fazlasını 

yapabilirsiniz: 

Anlamak için cevap vermeden önce dinleyin,.

Bazen İlk başta Başarılı olamazsınız.

IMG_9327_edited.jpg

BİZİM EVİMİZ

Ölümden sonraki yaşam hakkında , insanın ruhsal boyuttaki şaşırtıcı ve aydınlatıcı deneyimleri sırasındaki  dönüşüm süreciyle ilgili.Dr. Andr Luiz'in ölümünün ardından ruhuyla kanallık yaparak Brezilyalı medyum Chico Xavier aracılığıyla yazılan 16 kitaptan sinemaya uyarlanmıştır.Filmin başı biraz sıkıcı olsada benim çok sevdiğim bir film ne kadarı gerçek bilemeyiz ama ben tanıdığım bir şeyler hissettim seyrederken.Koşulsuz sevginin gücünü çok güzel anlatan bir mesajlada film sonlanıyor.

IMG_DA6336EDF1CB-1_edited.jpg

ŞİFA

Yaşadığım sağlık sorununu tamamen bedenimi anlamaya ve iyileştirmeye yönelik bir tedaviyle tedavi etme kararım bazen beni ,sevenlerime karşı zor durumda bıraktı.Tam acaba herkes haklı,  yanılıyor muyum? diye kendimden şüphe ettiğim  noktada ise Yaratıcı'dan bir mesaj olarak bu belgesel geldi. Bana başladığım alternatif tedaviye devam etmem için cesaret verdi.Beden ve zihin ilişkisini anlatırken zihinsel arınmanın tedavideki önemi üzerinde duruyor.Hangi tedavi yöntemini seçerseniz seçin  benim önerim bir taraftan zihinsel arınmalarla destek almanız yönündedir.

IMG_692EA23A0650-1.jpeg

DUNE

Bu film hakkında düşüncelerimi buraya sığdırmam zor.Nedenini seyredince daha iyi anlayacaksınız.  filmi izlemeden önce Barış Özcan'ın Dune filmi hakkında olan Dune analizi videosunu izlemenizi tavsiye ederim .

IMG_F89AAA456D25-1_edited.jpg

BALİNANIN SIRTINDA-BALİNA BİNİCİSİ

Witi Ihimaera'nın romanından uyarlanan Whale Rider, Yeni Zelanda'nın doğu kıyısında Whangara'da yaşayan ve kültürlerinin gelenek ve inançlarına olan tüm inanç ve ilgilerini kaybetmiş görünen küçük bir Maori kabilesinin hikayesini anlatan canlandırıcı ve eğlenceli bir film. Pek çok spiritüel kaynakta da belirtildiği gibi balinaların(ve yunusların) çok özel canlılar olduğunu tekamül olarak yüksek seviyede olduğunu öğrendiğimden berri çok merak ettiğim bir konuydu balinalar, bu o yüzden bu film beni çok heyecanlandırdı..

. Filmin hikayesine birçok ciddi konu dahil edilmiştir ve bu ek derinlik duygusu seyirciler için daha fazla ilgi yaratmaktadır. Kadının değişen rolü, nesiller arasında var olan çatışma, doğal dünyayla ilişkimiz ve otantik bir kültürün önemi gibi temaları içerir. Bu temalar Maori kültürüne odaklanmasına rağmen, Whale Rider'daki temalar evrenseldir ve önemli iletişim ilkelerini vurgulamaktadır. Önemli başkalarının benlik saygımızı etkileme gücünü ve güçlü ihtimallere rağmen kendimizi savunmanın ve kendimize ait bir kimlik yaratmanın mümkün olduğunu görüyoruz

Tüm olanı biteni yargıdan öte şahitlikte seyredebilmek; işte bütün amacımız bu aslında tekamülde herseyin mükemmel olduğunu bilerek teslimiyetle huzurda, huzurunda kendi merkezinde olabilmek.Yine Dünyanın Uyanışı organizasyonu tarafından birlik bilincine hizmet için çekilmiş harika bir belgesel.

Türkçe seçenekli olarak bu linkden seyredebilirsiniz

SAMADHI 1

SAMADHİ 2

LIMITLESS-LİMİTSİZ

Beyninizin tamamını kullanabilseydiniz neler olurdu?Bu filimde bir ilaç ile beyninin tamamını kullanabilen bir adamın neler başardığını yada herseyi nasıl kaybettiğini seyrediyoruz.Beyinin yapısı hala tam anlaşılmış değil , içeriği yağ,su,protein,şeker ve tuzdan oluşan bu karmaşık yapı bilim içinde hala gizemini koruyor.İmkamsız yoktur diyen bu film aynı zamanda  keyifli.

INSEPTION-BAŞLANGIÇ

IMG_B4C397C99E04-1_edited.jpg
IMG_31CD89F39CA9-1_edited.jpg
IMG_0385_edited.jpg
IMG_09A33CA3C7EE-1_edited.jpg

 

IMG_F51740365FCC-1.jpeg

I ORIGINS-KÖK

Bilim ,din ruh ve tüm yaşamlarda bizimle olan gözlerimiz  üzerine bir film.Bir ruhun pek çok yaşam deneyimleyerek  deneyim topladığını farklı enkarnasyonlarda var olarak Dünya'yı tecrübe ettiğini anlatan bir film.

IMG_05CC19FB3064-1_edited.jpg

Inception filminde Dom Cobb başrol karakteri çok yetenekli bir hırsızdır. Bu karakter zihnin Rüya görme anlarında en savunmasız olduğu için, bilinçaltının derinliklerindeki sırları ortaya çıkarmak ve o sırları çalmak karakterin uzmanlık alanıdır. Dom Cobb’un bu mahareti sayesinde kurumsal casusluğun yeni dünyasında aranan bir oyuncu olmasını sağlamıştır. Ama bu durum o kişiyi uluslararası bir kaçak yapmıştır ve sevdiği şeylere mal olmuştur. Cobb’a bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayan fırsat sunulmaktadır. Fakat iyi bir soygun yerine, Cobb ve takımındaki kişiler bu sefer tam tersini şekilde davranmak zorundadır. Bu kez görevleri fikir çalmak değil fikir yerleştirmektir. Eğer başarırlar ise, mükemmel suç olacaktır.

IMG_0376_edited.jpg

Kısa filmlerden oluşan bu film bilimsel olarak tüm inanmakta güçlük çektiğimiz konulara değiniyor. İnsanın kendi özüyle kurduğu bağlantı ve dünya üzerindeki ezoterik kavramları herkezin anlayacağı şekilde  anlatıyor hepimizin holografik bir yapıda birlik olarak tek bir yaratıcı güce bağlı oldugumuzu  ispatlayan bir film.Birlik bilinciyle  "Dünyanın Uyanışı" isimli organizasyon tarafından çekilmiş olmasıda kar amacı gütmeden herkezin seyredebilmesini sağlıyor.Bu linkden Türkçe alt yazılı  seyredebilirsiniz

part 1 akaşa

part 2 spiral

part 3

part 4

IMG_965FBF7B903A-1_edited.jpg

İÇ DÜNYALAR DIŞ DÜNYALAR

IMG_DF648EA99D97-1_edited.jpg
IMG_6BACE8B2B6E5-1_edited.jpg

SOUL -RUH

Bu eğlenceli animasyon filmi sadece çocuklara öneriler bölümüne koyorsam gözünüzden kaçabileceğini düşünerek burayada koydum.Bir kararsız ruh hikayesi yuvaya dönmekle dünyada bitmemiş işi olan iki arada kalan ruhun eğlenceli hikayesi.Basic DNA eğitiminde işlediğimiz bir konu   kararsız ruh, işte bu film harika anlatıyor.

IMG_0390.PNG

TANRI İLE SOHBET

 "Tanrı ile sohbet "kitabının yazarı olan NEALE DONALD WALSCH 'ın spiritüel yolculuğa başlama hikayesi.Bir anda herseyini kaybedip evsiz olarak yaşamak zorunda kalan yazar bu durumdan özüyle buluşarak nasıl ilham veren bir rehbere dönüşüyor.

.

DR.QUANTUM

Kuantumla ilgili daha fazla bilimsel bilgi istiyorsanız bu çizgi filmler harika gerçekten özellikle meşhur çift yarık deneyi ile maddeye yeni bir bakış açısı getirerek ve Dr kuantum düz dünyayı ziyaret ediyor bölümünde ise 3 boyutlu yaşadığımız dünyanın farklı boyuttan nasıl göründüğünü izleyebilirsiniz(Flatland kitabından)bölümlerini Mutlaka seyretmelisiniz

IMG_41C67CCEFB6E-1.jpeg
bottom of page