top of page
Okul çocukları meditasyon

yeni dünya çocukları

Dünya hızla değişiyor ve yeni nesili bu süreçte çok daha farklı deneyimler bekliyor.Pek çok şey yapay zeka tarıfından yapılırken,yapay zekanın yapamayacağı şeylerde olacak;

Hayal kurmak....

İnsan için Kurduğu hayali  gerçekleştirme yetkisi, Yaradan'ın suretinden yaratılmış biz insanlara verilmiş bir hediyedir.

Çocuklarımızın özgüvenlerini bu anlamda geliştirmek,hayal dünyalarını geliştirmek ve sezgilerine güvenerek,kalbini dinyleyebilen bir nesil,yapay zekanın karşısında onları çok güçlü kılacaktır.Çocuklara mesaj vermenin en harika yoludur kitaplar ve filmler özelliklede bu kadar güzel film ve kitap varken bunu iyi değerlendirmek gerekli özellikle

0-12 arasında .

Bu bölüm, her ne kadar şu an sekiz yaşında olan kızım Zeynep'in kitapları ve birlikte seyrettiğimiz filmlere dayansada büyüklerinde keyif alacağı filmler ve kitaplardan oluşuyor.

Burdaki öneri kitapları birlikte okuyarak ve filmleri birlikte seyrederek güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle......

FİLM ÖNERİSİ

RAYA VE SON EJDERHA-RAYA AND LAST DRAGON

IMG_9335 4_edited.jpg

Başkalarına güvenmenin önemini anlatan bir macera animasyon film.Kumandra'nın derinden bölünmüş topraklarını birleştirmenin tek umudu olan Sisu adındaki son ejderhayı bulmak için yolculuğa çıkan Raya'nın hikayesini anlatıyor.

Bu filmin bize hatırlattığı ise;

SEVDİKLERİNİZE ONLARI SEVDİĞİNİZİ SÖYLEMEK İÇİN ZAMAN AYIRIN VE

İMKANSIZ DİYE BİR SEY YOKTUR.

KİTAP ÖNERİSİ

EKSİK PARÇA
THE MİSSİNG PIECE
Shel Silverstein

Mutsuz bir çember kayıp parçasını arar ve yuvarlanırken bir şarkı söyler.Ah özlüyorum parçamı arıyorum.

Eksik parça mutluluğun doğası hakkında önemli sorular ortaya koyuyor.daire eksik parçasını bulmanın onu mutlu edeceğini düşünüyor.Hayatımızda,coğu zaman kendi eksik parçamızı bulmanın bizi mutlu edeceğini sanırız ancak,kendi eksik parçamızı bulduktan sonra,genellikle yeni bir arzular dizisi geliştiririz ve sorunlar ortaya çıkar.Bu,mutsuzluğa yol açan hayali bir kayıp parça için hiç bitmeyen bir arayış haline gelir.

Bu kitap bize mutluluğun yolunun sadece bizden geçtiğini ve öze yolculuğun önemini hatırlattı.

IMG_566BA3384287-1_edited.jpg
IMG_802326730304-1_edited.png

FİLM ÖNERİSİ

KUNG FU PANDA

Kung Fu Panda birçok manevi sohbete ilham verebilir.

Kader. Kung Fu Panda'nın temel derslerinden biri, ana karakterin Dharma'sını bulma yolculuğudur. Özgüveninin düşük olması nedeniyle alışılmışın dışında bir dövüş sanatları kurtarıcısı olmaya direnmesine rağmen, nihayetinde kaderinden kaçamadı.

Değerler. Dharma'sını bulma yolundaki bu yolculukta, ana karakter kendini kontrol etmeyi ve daha az şanslı olanlara yardım etmenin önemini öğrenir.

Miras. Kaplumbağa sensei, kaplumbağa Dünya'dan geçtikten sonra uzayını ve enerjisini ana karakterle paylaşır ve bir varlığın sevgisinin ve sıklığının asla gerçekten gitmediğini gösterir

FİLM ÖNERİSİ

ZAMANDA KIVRILMA
WRINKLE IN TIME

Meg Murray, dahi kardeşi Charles ve arkadaşları Calvin her çocuk gibi oyunlar oynayan bir üçlüdür. Ancak günün birinde bir şey olur ve Meg'le Charles'ın bilim adamı olan babaları ortadan kaybolur. Bilim adamının kaybolmasının ardından onu bulmak da minik üçlüye düşer. Babalarını aramak için yolculuğa çıkan Meg Murray, Charles ve Calvin maceraya atılırlar. Bu macerada küçük çocuklar uzaydan paralel evrenlere kadar pek çok yeri ziyaret edecektir...

Başrollerinde ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show program Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling, Chris Pine ve Gugu Mbatha-Raw gibi başarılı isimleri bulunduran uyarlamanın kadrosunda Zach Galifianakis, André Holland, Levi Miller ve Deric McCabe de bulunuyor. Küçük Meg Murry'yi ise Storm Reid canlandırıyor. Jennifer Lee'nin senaryosunu üstlendiği projede yönetmen koltuğuna ise Ava DuVernay oturuyor.Bildiklerimizin ötesinde bilgiler olduğunu anlatan harika bir film.Pes etmeyen,kalbinin sesini ve gelen mesajları anlamanın gücünü hatırlatan bir film

IMG_0D0C6CA912FD-1_edited.jpg

FİLM ÖNERİSİ

ALTIN PUSULA
GOLDEN COMPASS

Oxford'daki Jordan Koleji'nde yatılı okuyan Lyra ve cini Pantalaimon, bir gün okulu ziyaret eden amcası Lord Asriel ve alimlerin yaptığı bir toplantıyı gizlice gözetlerken, 'toz' denen bir şey, 'Kuzey'de havadaduran bir şehir' ve 'cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi' hakkında esrarengiz hikâyeler dinler.

Bir süre sonra etraftaki çocuklar kaybolmaya başlar ve sonra arkadaşı Roger da çocuk hırsızları olan Hamhum'lar tarafından kaçırılır. Bunun üzerinden çok geçmeden, Lyra'nın velayeti okul tarafından son derece güzel ve etkileyici bir insan olan bayan Coulter'e verilir.

Lyra başlangıçta buna karşı çıkar, ama çok geçmeden herkes gibi o da bayan Coulter'in cazibesine kapılır. Ama zamanla güzel olduğu kadar da tekinsiz olan bayan Coulter'in, Lord Asriel'in düşmanı olduğunu fark ettiğinde onun yanından kaçıp sığındığı Çinganlar'la beraber Kuzey'e doğru bir keşif seferine çıkar.

Burası zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadıların uçuştuğu ve bir grup bilim adamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir.7 YAŞ ÜSTÜ

IMG_33E989683B57-1_edited.jpg

ALİS HARİKALAR DİYARINDA
ALIS İN WONDERLAND

IMG_294BAEA51F10-1_edited.jpg

Ben bu muhteşem kitabın okullarda zorunlu ders olarak işlendiğini hayal ederim  hep,ne güzel olurdu   sayfa sayfa işlenmeli .

Alice'in Harikalar Diyarı'ndaki Maceraları'nda bulunabilecek en belirgin tema, büyümenin temasıdır.

 

Lewis Carroll, küçük çocukların dünyaya nasıl yaklaştığına dair önyargısız ve masum tavırlara hayrandı. Alice'in Harikalar Diyarı'ndaki Maceraları ile, bir çocuğun yetişkin dünyamızı nasıl gördüğünü, kendimiz için yarattığımız tüm (bir çocuğun gözünde aptalca ve keyfi) kurallar ve sosyal görgü kurallarının yanı sıra egonun ve kötü alışkanlıklar da dahil olmak üzere tanımlamak istedi.

 

Alice'in Harikalar Diyarı'ndaki Maceraları, çocuğun yetişkinlerin kafa karıştırıcı dünyasında hayatta kalma mücadelesini temsil ediyor. Yetişkin dünyamızı anlamak için Alice, çocuklar için karakteristik olan açık fikirliliğin üstesinden gelmek zorundadır.

 

Görünüşe göre yetişkinlerin yaşaması için kurallara ihtiyacı var. Fakat çoğu insan kendilerine ‘neden’ diye sormadan bu kurallara körü körüne bağlı kalıyor.

Harikalar Diyarına girerken Alice, kendisinden oldukça farklı bir yaşam ve akıl yürütme biçimiyle karşılaşır. Her şeyde ahlak bulmaya kararlı bir Düşes. Çok adaletsiz görünen davalar. Ancak Harikalar Diyarı'ndaki yolculuk sırasında Alice, yetişkin dünyasını biraz daha anlamayı öğrenir.

FİLM ÖNERİSİ

FİLM ÖNERİSİ

FLIPPED

İLK AŞK

IMG_1503.jpg

Büyüklerin sahip oldukları inanç kalıplarına göre insanları nasıl yargıladığını anlatan ve yargıların kişilere nasıl  zarar verdiğini ispatlayan bir kızın hikayesi.Yaşam standartları kendisinden daha yüksek denebilecek komşunun oğluna kalbini dinlemesini öğreten bu dünya tatlısı kızın hikayesini ben çok sevdim 7 yaş üstünün daha idrak edebileceği bir film diyebilirim 

KİTAP ÖNERİSİ

IMG_1504.jpg

KÜÇÜK FARE İLE KIRMIZI DUVAR

Britta Teckentrup

Bildiklerinin ötesinde bir şeyler olduğunu sezen küçük fare yeni yerler keşfetmek için bulunduğu yüksek duvarı aşmak ister tüm dostları onu uyarsada bunu yapar ve cesaretle  yeniye ilerler arkadaşlarına bu yeniyi anlatmak için döndüğünde ise aslında duvar olmadığını sadece anaçlarıyla o duvarı ördüklerini anlar.Tam bir uyanış hikayesi aslında bana eskiden ördüğüm duvarları hatırlattı.Gücümün farkında olmadığım günleri ve tıpkı hikayedeki gibi bazı dostlarımın ,yeni tehlikeli mevcut düzeni bozma diye beni durdurmak istediklerini.Çok şükür biz olmayan duvarın ötesine adım atabildik.Yaş aralığı okul öncesi ama biz hala okuyoruz .

FİLM ÖNERİSİ

LEAP!-BALLERINA
BALERİN VE AFACAN MUCİT

Paris'de Kibirli ve zengin rakiplerinin karşısında hayalleri dışında hiç bir şeyi olmayan bu kimsesiz kız tüm olumsuzluklara rağmen asla pes etmez ve çok çalışır ve tabiki ödülü büyük olacaktır.Pes etmemek çok pratik yapmak ve hayallerin gücünü anlatan keyifli bir film.Her yaşa uygun.

IMG_1507.jpg

KİTAP ÖNERİSİ

IMG_B8E538240A8D-1_edited.jpg

BOŞLUK-THE VOID
Anna Lienas

Karşılaştığımız zorluklar karşısında nasıl iyileşebileceğimizi, hayatdaki zorlukların üzerinden nasıl gelebileceğimizi hatırlatan duygularımızın ve hislerimizin farkında olmamızı hatırlatan bir hikaye. Okul öncesi için.

KİTAP ÖNERİSİ

NOA,KİRPİ VE SARI
Sepin İnceer

Bizi üzen olaylar karşısında duygularımızı içeri atmadan uygun bir biçimde ifade etmenin önemini anlatıyor.Bu kitap bize çok katkı sağladı. Zeynep ne zaman üzülse kitabı hatırlatıp içine kirpi otur ve senin canını acıtır, ne hissettiğini söyle diye duygularının farkında olmasına yardımcı oluyorum.Zaten yazarda  bu konuda uzman bir mindfulness eğitmeni.

IMG_9B7E1FA108F5-1_edited.jpg
IMG_F889E6579D37-1_edited.jpg

KİTAP ÖNERİSİ

DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARIM-I THINK I AM
Louise Hay

 Her zaman Louise Hay kitaplarını herkeze öneririm tüm kitapları iyileşmek isteyen hayatını iyileştirmek isteyen herkes için bir hazine niteliğinde başucu kitaplarıdır.Kendisine olumlamaların annesi diyebiliriz, çocuk kitabıda tabiki bunun üzerine ;sahip olduklarına şükretmek ,pozitif cümlelerin hayatımıza etkisi üzerine yazılmış harika bir kişisel gelişim kitabı.5 YAŞ ÜZERİ

LITTLE PRINCE-KÜÇÜK PRENS

bottom of page